Kategórie
 
 
 
 
 

"Pípanie" testerov bankoviek

Otázka z 02.06.2017

Zakúpili sme  bankové testery Anwit CT 332. Kolegynky ich teraz používajú, pýtali sa či kontrolujú 500 eurové bankovky.  Stalo sa im totiž, že pípala 500 eurová bankovka a tak ju neprijali. Chcela som sa spýtať, či ste už mali takýto problém.

Ďakujem za Vašu otázku.

CT 332 je napredávanejší model testerov na Slovensku.

Postup je upravený vyhláškami NBS – nájdete ich na  http://www.nbs.sk/sk/legislativa/uplne-znenia-inych-vseobecne-zavaznych-pravnych-predpisov-patriacich-do-kompetencie-nbs/oblast-emisie-bankoviek-a-minci. (hlavne vyhlášky 464/2001, 465/2001 a 607/2008) a v ČNB zákonom https://www.cnb.cz/cs/platidla/pravni_predpisy/zakon_obeh.html.

Princíp overovania bankoviek je realizovaný na báze „scannovania = načítania“ parametrov predloženej bankovky a porovnanie s parametrami, ktoré musia byť na pravej bankovke.

Ak pristroj "pípa" je v prvom rade dôležite pozrieť na displej, aká chyba je zobrazená (popis chýb je v Návode na používanie). „Pípanie“ môže mať nasledujúce dôvody:

  • Bankovka je poškodená – napr. opratá, špinavá, necelá, ošúchaná (poškodenie z pohľadu pokladníka nemusí byť viditeľne) .
    •  Postup, bankovku obrátiť a skúsiť ešte raz vložiť do pristroja, ak sa „pípanie“ opakuje, pokladník by mal zrakom a hmatom preveriť, či bankovka má predpísané ochranne prvky
    •  znamená to, že bankovka nemusí byť podozrivá, je len poškodená (takúto bankovku si musí predkladateľ vymeniť buď v svojej banke, alebo v NBS, kde skúmajú mieru poškodenia a stanovia , ci bude predkladateľovi poskytnutá náhrada). Niektoré banky si za tento úkon účtujú poplatky.
  • Bankovka neobsahuje predpísane ochranné prvky a je podozrivá
    • V tomto prípade by bankovka nemala by vrátená predkladateľovi
    •  je potrebne spísať protokol a podozrivú bankovku zaslať do NBS)
  • Prístroj je znečistený a treba ho vyčistiť a pripadne nekalibrovať
    •  peniaze vo všeobecnosti sú jedny z najviac znečistených predmetov, ktoré berieme skoro dennodenne do rúk. Prach, mastnota ako aj iné nečistoty (napr. cudzie predmety) sa dostávajú do prístroja, zanášajú/poškodzujú tak mechanické časti ako aj senzory pristroja. Toto samozrejme môže viesť k nepresnostiam alebo výpadku niektorých senzorov a tým aj chybného overovania pravých parametrov a následne prístroj „pípa“.
    •  Prístroje je nutné pravidelne udržiavať (prečistiť napr. Čistiacou sadou /stlačeným vzduchom) – toto môže vykonať priamo pokladník alebo sám klient.

Po cca 20.000 ks bankoviek, no minimálne 1-krát za polroka/rok je dobré prístroj poslať do servisného strediska, kde prístroj technik otestuje, odborne prečistí a podľa potreby nakalibruje. Zároveň, ak existuje nová verzia SW alebo bankoviek (napr. v súčasnej dobe 50 Eur ES2) , up-date-tuje = aktualizuje SW v prístroji

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia